دکوراسیون خانه

چگونه خانه ای زیبا و رویایی داشته باشیم

چگونه خانه ای زیبا و رویایی داشته باشیم
یکی از بهترین و لذتبخش‌ترین کارها برای خانم‌های خانه یا علاقه مندان به دکوراسیون داخلی خانه، چیدمان و دکوراسیون منزل است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی وارد خانه‌ای شده‌اید ذوق و سلیقه‌ای که در چیدمان و دکوراسیون منزل به کار رفته است حس تحسین شما را برانگیخته و شما را به وجد آورده است. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چه چیز باعث می‌شود که برخی از خانه‌ها شیک‌تر و زیباتر به نظر برسند؟ آیا ذوق و سلیقه خانم خانه در زیبایی منزلش مؤثر است یا استفاده از اسباب و وسایل لوکس و مدرن؟ به نظر شما کدام‌یک صحیح است؟
در این نوشتار سعی کرده ایم با ارائه راهکارهایی مناسب در مورد اینکه چگونه خانه زیبایی داشته باشیم، به افرادی که دوست دارند فضای خانه خود را با کمترین هزینه و به کارگیری نهایت ذوق و سلیقه به فضایی شیک و زیبا تبدیل نمایند کمک کنیم. در این نوشتار همچنین در مورد انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی صحبت شده است.

روش‌های زیبا کردن خانه

انتخاب سبک دکوراسیون خانه

انتخاب سبک دکوراسیون داخلی خانه اولین چیزی است که در چیدمان و تغییر دکوراسیون خانه در نظر گرفته می‌شود. با انتخاب نوع سبکی که می‌خواهید در چیدمان و دکوراسیون خانه خود به کار ببرید مسیر تغییراتی که اعمال خواهید کرد مشخص می‌شود. سبک‌های دکوراسیون منزل دارای انواع مختلفی هستند که هر فردی با توجه به سلیقه خودش و خانواده‌اش آن را انتخاب می‌نماید. در زیر به معرفی و توضیح مختصری از سبک‌های دکوراسیون داخلی که طرفداران بسیاری دارند پرداخته می‌شود.

سبک مدرن

دکوراسیون سبک مدرن-modern decoration

از مهم‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی در خانه، سبک دکوراسیون مدرن است. در این سبک چیدمان و دکوراسیون خانه حس سادگی را به ما القا می‌نماید. خانه‌ای که دارای دکوراسیونی با خطوطی بسیار منظم و صاف است و از اشکال هندسی گوشه‌دار که سختی دنیای مدرن را نشان می‌دهد و منحنی‌ها که نمایانگر پویایی و حرکت است و نیز از مجسمه‌هایی با مفاهیم انتزاعی، موادی مانند شیشه و استیل و پالت رنگی ساده استفاده می‌نماید.

سبک مینیمال

دکوراسیون مینیمال-minimal decoration

سبک مینیمال یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون داخلی است که ساده‌تر از سبک مدرن می باشد. در این سبک عناصر اضافی محیط حذف می‌شود. رنگ سفید از رنگ‌های اصلی مورد استفاده در این سبک است و از ویژگی‌های دیگر آن استفاده از تضاد رنگ‌ها و وسایل بدون زرق و برق است.

سبک انتقالی

سبک دکوراسیون انتقالی

سبک دکوراسیون انتقالی از سبک‌های محبوب در دکوراسیون ها است که طرفداران بسیار زیادی دارد. این سبک ترکیبی از سبک‌های سنتی و مدرن درهم آمیخته است که از این طریق حس تعادل به وجود می‌آید. استفاده از شیشه و استیل که جزئی از ویژگی‌های سبک مدرن است همزمان با اسباب و وسایل لوکس و سنتی در سبک انتقالی کاری عادی تلقی می‌شود.

چگونه خانه ای زیبا و رویایی داشته باشیم

سبک سنتی خاورمیانه

سبک دکوراسیون خاورمیانه-دکوراسیون خانه-چیدمان لوازم خانه-کارلوکس

یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون خانه سبک سنتی خاورمیانه است. سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه از منحصر به فردترین سبک‌های موجود در جهان است که از ویژگی‌های آن می‌توان به استفاده از گلیم و فرش ایرانی، پالت‌های رنگ گرم و پشتی هایی با طرح‌های سنتی اشاره کرد. در طراحی عناصر این سبک، از نقش های سنتی و اسلامی بسیار استفاده می شود.

همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم سبک‌های نام برده فوق از جمله سبک‌های پرطرفدار در بین سبک‌های دکوراسیون داخلی خانه به شمار می‌روند. از دیگر سبک‌های دکوراسیون داخلی عبارتند از: سبک امروزی، سبک روستیک، سبک صنعتی، سبک فرانسوی و غیره که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و با توجه به ذوق و سلیقه افراد انتخاب می‌شوند.

زیبایی خانه و انتخاب رنگ

دکوراسیون خانه-رنگ دیوار خانه-رنگ سبز دیوار-wall color-green wall

رنگ‌ها جزء عناصر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی خانه به شمار می‌روند. عنصری که احساسات و خلق و خوی ما را نشان میدهد و تأثیر قابل توجهی بر روح و روان، نشاط و شادابی ما و دیگر افراد حاضر در خانه دارد. برخی با شناخت روانشناسی رنگ‌ها و اصول علمی ، در طراحی دکوراسیون خانه خود ، رنگ ها را به کار میگیرند. اما برخی دیگر فقط با توجه به ذوق و سلیقه و سبکی که در طراحی دکوراسیون خانه به کار می‌برند، رنگ ها را انتخاب میکنند. با انتخاب رنگ‌های مناسب و متنوع می‌توان فضای خانه را به مکانی بسیار زیبا و دلنشین تبدیل کرد. از جمله رنگ‌های بسیار پرکاربرد در طراحی دکوراسیون خانه عبارتند از: قرمز( نماد هیجان و تحرک)، نارنجی( نماد نشاط و انرژی)، زرد( نماد شادی و همدردی)، آبی( نماد آرامش و صلح)، سبز( نماد طراوت و تازگی)، بنفش( نماد لوکسی)، سیاه( نماد غم و جذبه) و در نهایت رنگ سفید(نماد پاکی و ثبات).

بعد از انتخاب سبک دکوراسیون خانه و انتخاب رنگ‌ که از جمله موارد کلی و جهت دهنده در طراحی دکوراسیون خانه هستند نوبت می رسد به رعایت نکاتی که تأثیر به سزایی دراینکه چگونه خانه زیبایی داشته باشیم، دارند.

نکاتی در مورد اینکه چگونه خانه زیبایی داشته باشیم؟

از جمله نکات اصلی که پاسخی مناسب برای اینکه چگونه خانه زیبایی داشته باشیم، را می‌توانید در ادامه ببینید.

بلندتر جلوه دادن سقف خانه!

خانه‌هایی که سقف‌های بلندتری دارند همیشه نسبت به خانه‌هایی با سقف‌های کوتاه همواره زیباتر و شیک‌تر به نظر می‌رسند. برای این که سقف خانه‌ بلندتر به نظر برسد می‌توانیم چوب پرده ها را با فاصله کمی از سقف آویزان کنیم و یا حتی پرده را طوری آویزان کنیم که تا کف زمین برسد.

ترکیب سبک‌های طراحی داخلی مختلف با هم

ترکیب سبک‌های طراحی داخلی مختلف با یکدیگر شما را از قید و بندها و محدودیت‌هایی که در یک سبک خاص وجود دارد رها می‌کند. تغییر در چیدمان و دکوراسیون منزل و یا انتخاب سبک خاص طراحی به این معنا نیست که شما باید هر چه را که در منزل دارید و با سعی و تلاش فراوان آنها را تهیه و خریداری کرده‌اید کنار بگذارید و یا دور بریزید. مثلا فقط با تعویض صندلی‌ها، جا به جایی در اثاثیه منزل، تعویض روکش مبلمان و به عبارت بهتر با همه آنچه که در اختیار دارید می‌توانید به یک سبک جدید و نوآورانه ی دیگری دست پیدا کنید.

چگونه خانه ای زیبا و رویایی داشته باشیم

عدم برخورد کلیشه‌ای در دکوراسیون و چیدمان خانه

وجود بعضی سنت‌ها ، آداب ها و رسوم باعث می‌شود که در چیدمان و دکوراسیون خانه خود برخورد کلیشه‌ای داشته باشیم. به عنوان مثال استفاده از پرده‌های گران قیمت و سنگین ، در صورت عدم نیاز به آن ، نمونه‌ای از برخورد کلیشه‌ای در طراحی دکوراسیون و چیدمان خانه است. برای زیباتر شدن منزل بهتر است چیزهای به درد نخور اما کلیشه‌ای را از فضای منزل حذف کنیم و به جای آن از لوازمی استفاده کنیم که علاوه بر کارایی ، محیط خانه ما را نیز زیبا و جذاب تر کنند.

تعمیرات قسمت‌های خراب خانه

ترمیم و باز سازی قسمت‌هایی از خانه که نیاز به تعمیر دارند مثل دیوارها، سقف‌ها، لوله‌ها، درزهای ساختمان وغیره کمک زیادی به زیباتر شدن خانه می‌کند. بهتر است که این کار قبل از هر گونه اقدامی برای تغییر دکوراسیون و چیدمان خانه صورت بگیرد. این تعمیرات کوچک ، تغییرات بزرگی را ایجاد می‌نمایند.

استفاده از لوازم و وسایل تزئینی

از جمله عواملی که باعث می‌شوند فضای خانه شما با صرف هزینه ی کم ، زیباتر به نظر برسد ، اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی هستند. اکسسوری‌ها و وسایل تزئینی حس و حال دکوراسیون فضای منزل را تغییر می‌دهند و از این طریق فضای گرم و دلنشین را برای شما به وجود می آورند.

از جمله اکسسوری‌ها و وسایلی که جنبه تزئینی دارند می‌توان به قاب عکس اشاره کرد. که ممکن است بر روی دیوار نصب شود و یا بر روی میز خاطرات قرار بگیرد و یا روی دیوار خاطرات. وسایل و لوازم قدیمی که با تعمیر جزئی می‌توانند ارزش واقعی خود را به دست آورند، گوی‌های شیشه‌ای، وسایل کریستالی، چراغ‌های رومیزی با کارکرد نورپردازی کاربردی و یا نقطه‌ای و عناصر طبیعی مثل سنگ‌ها با طرح‌ها و شکل‌های خاص، صدف‌ها، میوه‌های درختان مثل میوه درخت کاج، عناصری از دل طبیعت، پر پرندگان و غیره اشاره کرد.

تعادل و تقارن در چیدمان منزل

برای این که بتوانید خانه‌ای منظم و مرتب و به دور از آشفتگی داشته باشید و در عین حال از فضای خانه نیز استفاده بهینه نمایید بهتر است در دکوراسیون اثاثیه و لوازم منزل خود، تقارن و تعادل را حتما رعایت نمایید.

از جمله سبک‌هایی که تعادل و تقارن دارند، سبک کلاسیک است. سبکی که در آن تقارن و نظم در اسباب و اثاثیه منزل به خوبی آشکار است.

قرار دادن تلویزیون در جای مناسب

دکوراسیون تلویزیون در خانه

با توجه به این که در زندگی مدرن تلویزیون به یک یار همیشگی همه اعضای خانواده تبدیل شده و همه می‌خواهند در آرامش و راحتی کامل به تماشای آن بپردازند قرار گرفتن آن در جای مناسبی از خانه اهمیت ویژه‌ای دارد. بهتر است تلویزیون را در جایی قرار دهید که تقریبا از هر جای خانه به راحتی قابل دیدن باشد تا از این طریق هم منزل شما زیباتر به نظر برسد و هم تمامی اعضای خانواده از تماشای آن لذت ببرند.

اسباب و اثاثیه چوبی

استفاده از اسباب و اثاثیه چوبی در طراحی دکوراسیون خانه همواره زیبایی خاصی به محیط خانه می‌بخشد. اما به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از وسایلی که تنها از یک رنگ از چوب ساخته شده‌اند فضای خانه را سرد و بی‌روح می‌کند. برای این کار شما می‌توانید از رنگ‌های مختلفی از چوب که نزدیک به هم هستند استفاده نمایید.

استفاده از تابلوهای رنگی بر روی دیوارهای سرد و بی‌روح

اگر در رنگ آمیزی دیوارهای خانه از رنگ‌های سرد استفاده کرده‌اید از تابلوها و تصاویر شاد و یا حتی وسایل تزئینی رنگی در طراحی دکوراسیون منزل خود استفاده کنید چرا که این کار باعث می‌شود فضای خانه از حالت سرد و بی‌روحی بیرون بیاید.

استفاده از لوازم نو

گاهی اوقات با نو کردن یکی از وسایل پرکاربرد که زیاد توی دید هستند و تأثیر چشمگیری در زیبایی فضای داخلی خانه دارند خود را از حالت یکنواختی و عادت زدگی دربیاورید. با این کار نه تنها متحمل هزینه‌های زیادی نمی‌شوید بلکه با ایجاد تنوع در فضای داخلی خانه ، شور و نشاطی جدید را به فضای خانه خود می‌بخشید.

استفاده از فرش‌ها و قالیچه‌های فیت و به اندازه

یکی از نکاتی که ممکن است در زیبایی منزل زیاد مورد توجه قرار نگیرد استفاده از موکت ، فرش‌ها و یا قالیچه‌هایی است که از نظر اندازه متناسب با فضای داخلی خانه شما هستند. اگر به این نکته توجه نشود فضای خانه نامرتب و آشفته به نظر می‌رسد و شکل زیبای خود را از دست می‌دهد.

چگونه خانه را با قفسه‌های کتاب زیبا کنیم؟

کتاب‌ها با نقش‌ها و رنگ‌های مختلف که روی جلدشان است در زیبایی خانه تأثیر زیادی دارند. با ایجاد قفسه‌ای یا کتابخانه کوچکی از کتاب‌ها و یا استفاده از میزهایی که به منظور چیدن کتاب‌ها کنار کاناپه و مبلمان قرار می‌گیرند ، می‌توانید علاوه بر ایجاد یک محیط فرهنگی و دادن جو فرهیختگی، رنگ و لعابی خاص به محیط خانه خود بدهید.

استفاده از رومیزی‌ زیبا

استفاده از رومیزی‌های متنوع و رنگی برای روی میز ناهار خوری ، زیبایی محیط خانه را بیشتر می‌کند مخصوصاً اگر میز ناهارخوری خارج از آشپزخانه باشد. با خرید یا ساخت یک رومیزی زیبا با صرف هزینه‌ای بسیار اندک ، تغییر را در دکوراسیون خانه خود حس کنید.

استفاده از کوسن در دکوراسیون

استفاده کردن از کوسن‌های زیبا که با پارچه‌های خوش رنگ و طرحدار دوخته شده است فضای خانه را به طور چشمگیری تغییر می‌دهد. البته در خرید و یا دوخت کوسن‌ها ، رنگ و سبک مبلمان از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. استفاده از رنگ‌های متضاد و رنگ‌های مکمل می‌تواند تأثیر این زیبایی را چند برابر کند. علاوه بر آن تعداد کوسنی که استفاده می‌نمایید باید متناسب با تعداد مبلمان باشد. بهتر است تعداد کوسن‌ها را طوری انتخاب نمایید که طرح و رنگ مبلمان نیز به خوبی دیده شود.

آینه‌های بزرگ در خانه

اگر در طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود ، از آینه‌های بزرگ استفاده کنید، علاوه بر آن که به شما وسعت دید می‌دهد و خانه را بزرگ تر نشان میدهد ، روح و طراوت را از طریق بازتاب نور و بازتاب رنگ‌های اثاث و وسایل خانه ، برای خانه شما ارنغان می آورد.

با چیدمان مبل خانه را زیبا کنید

برای خانه خود مبلمانی خریداری نمایید که متناسب با اندازه و فضای خانه شما باشد. بهتر است مبلمان خریداری شده دو سوم فضای خانه را اشغال کند. و یک سوم باقی مانده از فضای خانه ، برای رفت و آمد راحت‌تر ، بهتر است خالی باشد. اگر به این موضوع توجه کافی نشود فضای خانه بی‌نظم و آشفته به نظر خواهد رسید.

گیاهان گلدار

خوشبو شدن محیط خانه،  حس طراوت، نشاط و شادابی و خوش رنگ شدن فضای خانه از جمله مزایای استفاده از گیاهان گل دار در فضای داخلی خانه است. شما می‌توانید با استفاده از چندین گلدان خوش رنگ و زیبا و کاشتن گیاهان گلدار با صرف هزینه‌ای بسیار کم محیط خانه خود را به آسانی ، زیباتر از قبل نمایید. البته آشنایی با گیاهان ‌متناسب با محیط خانه شما و همچنین روش نگهداری و مراقبت و آبیاری و … از آنها امری لازم و ضروری است.

چگونه خانه ای زیبا و رویایی داشته باشیم

ایجاد محفلی دنج

قسمت‌هایی از منزل را که نسبت به مکان‌های دیگر آرامتر هستند ، مثلا قسمت‌های تاریک و کم نور خانه و یا کنار بعضی پنجره ها را به مکانی دنج برای استراحت ، آرامش و لذت بردن تبدیل کنید. برای این کار کافی است یک صندلی ساده و یا یک صندلی راحتی همراه با یک میز و چند تابلو هنری و نقاشی در این مکان قرار بگیرد.

تغییر چیدمان مبلمان

اگر به دنبال تغییری چشمگیر و بدون هزینه هستید می‌توانید چیدمان مبلمان خود را عوض کنید. برای این کار سعی کنید مبلمان را با فاصله‌ای حدود ۵۰ یا ۶۰ سانتی از دیوار و در زوایای جدیدتری قرار دهید. با این کار فضای داخلی خانه بزرگتر و منظم‌تر به نظر می‌رسد.

استفاده از آثار هنری

استفاده از آثار هنری مثل تابلوهای نقاشی، تابلوفرش‌ها، تابلوهای منبت کاری شده و… می‌توانند تأثیر به سزایی در زیبایی محیط خانه داشته باشند.

با کنار هم قرار دادن این آثار هنری که در آن ترکیب رنگ‌ها و هماهنگی لازم رعایت شده است می‌توان کلکسیونی از کارهای هنری ایجاد کرد که جلوه خاصی به محیط خانه شما می‌بخشد.

استفاده از گلدان‌های نو

عوض کردن گلدان‌های قدیمی با گلدان‌های جدید می‌تواند نقش بسیار مهمی را در زیبایی منزل شما بازی کند. استفاده از گلدان‌های جدید که در مدل‌های مختلفی همچون سفالی، سرامیکی، فلزی و… تولید می‌شود در طراحی دکوراسیون داخلی خانه ، کمک قابل توجهی به شما می کند.

استفاده از لوستر و آویزهای تزئینی

ایجاد یک فضای دراماتیک و زیبا با خرید و استفاده از لوسترها و یا آویزهای تزئینی امکان پذیر است. لوسترها و یا آویزهایی که با آن ها می‌توان در فضای منزل سایه‌های مناسب و نورهای زیبا ایجاد کرد.

استفاده از فلزهای طلایی و یا فقط رنگ طلایی

چنانچه قصد شما از تغییر دکوراسیون و چیدمان فضای داخلی منزل، زیبا و لوکس نشان منزل و اسباب و اثاث آن است می‌توانید از رنگ طلایی استفاده نمایید که حس گران قیمتی و لوکس بودن را به شما و ساکنین خانه القا می‌نماید. اگر نتوانستید به علت هزینه‌هایی که برای شما ایجاد می‌کند از متریال طلایی استفاده کنید می‌توانید به جای آن فقط از رنگ طلایی که همان کار را برای شما انحام میدهد ولی هزینه کمتری را برای شما ایجاد می‌نماید، استفاده کنید.

رنگ کردن یکی از دیوارها

با رنگ کردن دیواری که بیشتر از دیگر دیوارها در معرض دید است می‌توانید تغییری کوچک اما با اثری بسیار زیاد ایجاد نمایید. نصب تابلو و آثار هنری در آن زیبایی فضای منزل را چند برابر می‌کند.

چگونه خانه ای زیبا و رویایی داشته باشیم

تغییر در دکوراسیون اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی

تغییر دکوراسیون اتاق خواب با استفاده از راهکارهایی مثل نصب تابلو، رنگ کردن میز آرایش و یا تعویض آن، استفاده از ریسمان دیواری برای نصب برنامه‌های کاری، نقاشی‌ها، عکس‌های خانوادگی و …

تغییر دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از راهکارهایی همچون رنگ زدن کابینت‌ها، استفاده از استیکر و برچسب‌ که باعث تغییر ظاهر کابینت‌ می‌شوند، تغییر صندلی‌های زیر اپن، عوض کردن پرده‌های آشپزخانه، استفاده از کفپوش‌های طرحدار که باعث می‌شوند فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد و …

تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی با استفاده از راهکارهایی همچون استفاده از آینه با فریم زیبا، نصب قفسه‌ دیواری، استفاده از وسایل شیشه‌ای که فضای سرویس بهداشتی را بزرگتر نشان می‌دهد.

این مطلب همچنان در حال به روز رسانی است

کارلوکس