معرفی چوب بلوط سفید-چوب بلوط-کارلوکس-white oak-karlux

معرفی چوب بلوط سفید

معرفی چوب بلوط سفید

معرفی چوب بلوط سفید

درخت بلوط ، درخت یا درختچه ای است از خانواده راش که تقریباً 600 گونه مختلف از آن در سرتاسر جهان وجود دارد. این درخت در نواحی مختلف جغرافیایی با توجه به گونه ، نام های متداول گوناگونی دارد ، از جمله  Lithocarpus ( بلوط سنگی ) و همچنین Grevillea robusta ( بلوط ابریشمی ) و Casuarinaceae و …. گونه Quercus ، بومی نیمکره شمالی کرده زمین است و شامل گونه های برگ ریز ( خزان دار ) و همیشه سبز ( بدون خزان ) است که در مناطق جغرافیایی معتدل تا گرمسیری در قاره آمریکا ، آسیا ، اروپا و شمال آفریقا امتداد دارند. قاره آمریکای شمالی بیشترین تعداد گونه بلوط را دارد که تقریباً چیزی حدود 90 گونه مختلف را فقط در ایالات متحده ( آمریکا ) می توان یافت. در حالیکه مکزیک 160 گونه مختلف دارد که 109 گونه از آنها بومی آنجا هستند. دومین مرکز بزرگ تنوع بلوط ، کشور چین است که تقریباً 100 گونه مختلف از این درخت دارد.

مشخصات درخت بلوط

انواع درخت بلوط برگهای دندانه دار یا برگهای با حاشیه صاف دارند. در فصل بهار ، درخت بلوط ، گل نر به شکل خوشه ای و گلهای ماده کوچکی تولید می کند ، به این معنی که هم نر هستد و هم ماده. میوه درخت بلوط نوعی آجیل به نام بلوط است که ساختار آن مانند فشنگی درون یک فنجان است. هر بلوط حاوی یک دانه (به ندرت دو یا سه) است و بسته به نوع آنها ، 6-8 ماه طول می کشد تا کاملا برسند. بلوط و برگهای آن حاوی اسید تانیک هستند که به محافظت از درخت در برابر قارچ ها و حشرات کمک می کند.

نام گذاری

نام اصلی : بلوط سفید
نام علمی : Quercus alba

گستردگی

توزیع : ایالات متحده شرقی

مشخصات درخت و چوب آن

ارتفاع درخت بلوط تا 65-85 فوت (20-25 متر) میرسد و قطر تنه آن نیز تا 3-4 فوت (1-1.2 متر) می تواند رشد کند.

میانگین وزن خشک چوب : 755 کيلوگرم در 1 متر مکعب

سختي ژانکا : 1350 پوند (59090 نيوتن متر)

رنگ و ظاهر چوب

مرکز تنه ( قلب چوب ) قهوه اي کمرنگ تا متوسط است که معمولاً گاهی متمایل به زيتوني می باشد. کل چوب تقريباً سفيد تا قهوه اي روشن است.

دانه و بافت چوب

دانه های چوب به شکل راست هستند ، با بافتی درشت و ناهموار.

معرفی چوب بلوط سفید

طرح چوب

طرح چوب بلوط سفید به صورت حلقه های متخلخل می باشد با معمولا 2 یا 4 رديف. دارای منافذی بزرگ است. شمع هاي فراوانی دارد (طرح های حلقه ای درون چوب). حلقه هاي رشد متمايزی دارد و کاملا مشخص هستند.

مقاومت در برابر پوسيدگي

چوب بلوط سفید از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی بسيار پايدار است. اغلب در ساخت و ساز قايق ها استفاده می شود.

کارآیی

با ابزار دستي و ماشين آلات به خوبی کارآیی دارد و به راحتی میتوان با آن کار کرد. درارای مقادیری انقباض است و با در تماس بودن با رطوبت میتواند مقدار متوسطی انقباض داشته باشد. مي تواند با آهن واکنش نشان دهد (بخصوص هنگام خيس بودن) و باعث لکه دار شدن و تغيير رنگ چوب مي شود. به خم شدن ، با بخار پاسخ مي دهد یعنی در صورتی که بخواهید با استفاده از بخار آب داغ چوب را خم کنید ، چوب بلوط گزینه مناسبی است. با چسب چوب ، لکه دار مي شود و به راحتی نیز لکه از بین می رود.

بو

داراي بوي خوبی است که در اکثر بلوط ها معمول است. بيشتر آنها بوی جذابی دارند.

آلرژي / سميت

اگرچه واکنش هاي شديد در برابر خاک اره این چوب بسيار نادر است. اما بلوط به عنوان يک چوب آلرژی زا گزارش شده است. معمولاً بيشترين واکنشهاي متداول شامل سوزش چشم و پوست و همچنين علائمي مانند آسم هستند.

قيمت گذاري / در دسترس بودن

در دسترس بودن فراوان در طيف وسيعي از عرض و ضخامت ، چه به صورت الواری و چه چهارگوش ، باعث شده که معمولا قیمتی متوسط داشته باشد. البته برش چهارگوش و ضخیم تر ها قیمتی بیشتر نسبت به الواری ها دارند.

موارد استفاده چوب بلوط

چوب بلوط سفید بسیار پرکاربرد است. مثل : کابينت ، مبلمان ، تزئينات داخلي ، کفپوش ، قايقراني ، بشکه و روکش.

دیگر توضیحات

بلوط سفید درخت بومی ايالت کانکتيکات ، ايلينويز و مريلند شناخته می شود.

این درخت قوي ، زيبا ، مقاوم در برابر پوسيدگي ، کارآمد و اقتصادي است و يک ارزش استثنايي براي نجاران دارد. جاي تعجبي نيست که چوب در ساخت کابينت و مبلمان بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد.

کارلوکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *