معرفی چوب اکالیپتوس

معرفی چوب اکالیپتوس

اکالیپتوس درختی است که بومی کشور استرالیا می باشد ، که انبوه و اکثر جنگل های این کشور را پوشانده است. در اواخر قرن نوزدهم ، اکالیپتوس در کالیفرنیای آمریکا مورد استقبال چشمگیری قرار گرفت . بیشتری کاربرد آن در صنعت راه آهن بود . اگرچه اکالیپتوس هایی که در آنجا رشد کردند چندان خصوصیات یکسانی با درختان بومی استرالیا نداشتند ، اما باز هم موارد استفاده زیادی پیدا کردند . اکالیپتوس همچنین در آمریکای جنوبی توسعه زیادی پیدا کرد ، جایی که در اوایل دهه 1900 به منظور ایجاد ذغال ، کاغذ و خمیر کاغذ مورد استفاده وسیع قرار گرفت و همچنین بسیاری از مناطق دیگر جهان نیز از آن استقبال کردند و به برزیل نیز به طور انبوه وارد شد.

درخت اکالیپتوس-چوب درخت اکالیپتوس-کارلوکس-eucalyptus tree-karlux

شکل ظاهری 

معرفی چوب اکالیپتوس – قلب چوب اکالیپتوس تقریبا قرمز و یا قهوه ای مایل به قرمز است که تقریبا بین طرح های درختان بی نظیر است و بسیار زیباست . طرح چوب این درخت طرح هایی پیچیده در هم و کمانی است . دارای بافتی متوسط تا درشت است. در برابر موریانه نسبتاً مقاوم است اما به طور ذاتی در درون خود گاها دارای سوراخ هایی است . چوب برش خورده ی اکالیپتوس مدت زمان بسیار زیادی مقاومت دارد و به راحتی نمیپوسد . گاها دیده شده است که درختان اکالیپتوسی به مدت 10 تا 20 سال در جنگلهای مرطوب قرار دارند بدون اینکه حتی ذره ای چوب آنها پوسیده شود.
طرح چوب اکالیپتوس-نقش چوب اکالیپتوس-چوب زیبا-کارلوکس-eucaliptus wood grain-karlux
معرفی چوب اکالیپتوس

موارد استفاده چوب اکالیپتوس

چوب درخت اکالیپتوس برای انواع ساخت و سازه های ریز و درشت ، سبک و سنگین استفاده می شود . رایج ترین کاربردهای این چوب مقاوم و زیبا سازه هایی مثل : کف پوش ، کاسه و ظروف ، دیدگریدو (didgeridoos) (نوعی ساز سنتی استرالیایی مثل شیپور بزرگ) ، آبوریجینال ( Aboriginal) (نوعی بومرنگ) و … هستند .
سنباده خور و پولیش بسیار خوبی دارد و رنگ را نیز به خوبی به خود می گیرد . از لحاظ بافتی شباهت هایی با چوب بلوط نیز دارد.

شناخت چوب از روی بو

این چوب هنگام برش خوردن بویی تقریبا شبیه به بوی برگ هایش اما کمی ملایم تر به همراه بوی طبیعی چوب از خود رها می کند.

نمونه محصولات ساخته شده از چوب زیبای اکالیپتوس در کارگاه کارلوکس
تخته گوشت چوبی2-تخت گوشت چوبی ارزان-تخت گوشت ساده-تخت گوشت زیبا-کارلوکس-chopping board-cutting board-karlux.ir اردوخوری چوبی 2تایی2-ظرف اردوخوری-اردو خوری-کارلوکس-serving plate-wooden-karlux
4 پاسخ
 1. مجید
  مجید گفته:

  با سلام. چوب اکالیپتوس برای ساخت میز غذاخوری و صندلی مناسب می‌باشد؟ و اره خوری و رنده خوری آن چطور است؟⁦⁦☀️⁩

  • مدیر کارلوکس
   مدیر کارلوکس گفته:

   سلام. چوب اکالیپتوس بافتی بسیار متراکم و محکم داره که کمتر نجاری از اون استفاده می کنه مخصوصا در کارهای بزرگ چون فشار زیادی به دستگاه های شما میاره. هنگام برش و یا سنباده زنی با دستگاه اغلب چوب اکالیپتوس میسوزه و سیاه میشه. اما غیر ممکن نیست و نقش و نگار بسیار زیبایی داره و در نهایت که چوب رو روکش نهایی می زنید رنگی بسیار زیبا داره که خیره کننده هست.

 2. صادقی
  صادقی گفته:

  سلام : تو چند سالگی به بهره برداری میرسه . و هر درختی چقدر سودآوری داره ؟

دیدگاه ها غیر فعال است.