معرفی چوب گردو

معرفي چوب گردو

چوب گردو  چوبي تيره ، سخت ، متراکم و ريز دانه است. به دليل استحکام و سختي خوب آن پس از سنباده کاري صاف صيقلي و بسيار زيبا مي شود. رنگ آن از سفيد خامه اي موجود در اطراف تنه درخت گرفته تا شکلاتي تيره در دل تنه متغير است.

چوب گردو-شناخت چوب گردو-کارلوکس-طرح چوب گردو-walnut wood-karlux.ir

لکه دار شدن پس از گذشت زمان

با گذشت سالها ، چوب گردوي طبيعي و اصل يک لکه تيره در آن ايجاد مي شود. به عنوان گونه اي از چوب که به صورت طبيعي قهوه اي تيره است ، چوب اختصاصي و مورد علاقه بسياري از نجاران براي ساخت لوازم خانه و مبلمان مي باشد. چوب گردو همچنين در کابينت هاي مجلل ، کفپوش هاي چوبي طبيعي ، لوازم آشپزخانه ، قنداق و بدنه اسلحه و ساير موارد يافت مي شود.

اگرچه انواع مختلفي از درختان گردو وجود دارد ، اما تعداد معدودي از آنها بومي آمريکاي شمالي هستند. از ميان آنها ، گردو سياه شرقي ، که همچنين به آن “گردو سياه آمريکايي” يا “گردوي آمريکايي” نيز گفته مي شود ، چوبي است که به طور معمول براي نجاري مورد استفاده قرار مي گيرد.

سوالات متداول در مورد گردو چوب

به دليل خصوصيات بي نظير چوب گردو ، مردم اغلب در مورد نحوه کار آن در مبلمان ، مراقبت از آن و… سوالات زيادي دارند. چند مورد از سوالات متداول در مورد چوب گردو در زير بيان شده است.

معرفی چوب گردو

چوب گردو چه رنگي است؟

بيشتر افراد چوب گردو را بيشتر در تيره ترين حالت آن يعني شکلاتي تيره يا رنگ قهوه اي مي شناسند. در واقع ، اين رنگ از چوب گردو تنها چوب گردوي بومي آمريکاي شمالي است. با اين حال ، اين فقط مرکز تنه درخت است که داراي رنگهاي تيره است. چوب گردو همچنين ممکن است قهوه اي روشن ، قهوه اي متمايل به بنفش ، متمايل به خاکستري يا متمايل به قرمز باشد. بيروني ترين قسمت تنه درخت – به عنوان نگهدارنده ي مواد مغذي درخت به طور معمول يک رنگ بلوند کمرنگ يا کرمي است ، هر چند مي تواند به رنگ زرد و يا خاکستري نيز باشد.

برخلاف گيلاس ، افرا و بلوط (که همه با افزايش سن تيره مي شوند) ، چوب گردو در واقع به مرور زمان کمي روشن تر مي شود. اين روند پيري به اندازه برخي از چوبهاي ديگر چشمگير نيست و مي توان آنرا تا حدودي با يک روغن مناسب کنترل کرد که دانه هاي چوب را اشباع مي کند و يک رنگ ملايم عسلي به چوب اضافه مي کند.

چرا چوب گردو با گذشت زمان تغيير رنگ مي دهد؟

بسياري از موارد مي توانند رنگ طبيعي چوب گردو را تغيير دهند. اين عناصر غالباً چوب تيره را تيره تر و يا روشن تر مي کنند ، مثلا قرار گرفتن چوب در معرض آفتاب در طي يک سال به طور معمول باعث روشن تر شدن مبلمان چوب گردو مي شود.

اين در حالي است که برخي افراد علاقه زيادي به استفاده از لکه هاي تيره بر روي چوب گردو دارند ، و اين نوع نگهداري باعث مي شود رنگ تيره چوب کمتر حفظ شود ، با مراقبت بيشتر از چوب و کمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب مي توان تيرگي بيشتري براي چوب نگه داشت.

برخي از توليدکنندگان چوب نيز در فرآيند خشک کردن چوب گردو ، از بخار استفاده مي کنند. اين کار اغلب باعث مي شود تا رنگ چوب بيشتر به خاکستري متمايل شود.

معرفی چوب گردو

موارد متداول مصرف چوب گردو چيست؟

چوب گردو معمولاً در ظروف و قاشق و ملاقه ها ، منبت کاري ها و قنداق و بدنه تفنگ و همچنين در کابينت ، کفپوش ، مبلمان و روکش هاي چوبي مورد استفاده قرار مي گيرد.

الگو و طرح چوب گردو چه شکلي است؟

به طور کلي ، طرح چوب گردو به صورت دانه دانه اي و خطوط مستقيم است ، هرچند که گاهي اوقات مي تواند داراي موج هايي و يا مويي در طرح آن باشد که باعث تقويت شخصيت يک قطعه و ارزش بيشتر آن مي شود.

چوب گردو يک چوب سخت است يا چوب نرم ؟

باور غلط رايج درباره چوب سخت و چوب نرم اين است که فکر مي کنند مقاومت آن در برابر صدمه را نشان مي دهد. در حقيقت ، اصطلاح ” چوب سخت ” به  اين معني است که چوب درخت برگ پهن است.، در حالي که ” چوب نرم ” به چوب هايي اطلاق مي شود که از درختان ژيمنوسپرم و يا همان برگ سوزني و ميوه مخروزي است. چوبهاي نرم معمولي مثل کاج ، صنوبر و سرو هستند ، در حالي که چوبهاي سخت شامل گردو ، گيلاس ، افرا و بلوط است.

معرفی چوب گردو

چوب گردو چقدر متراکم و سخت است؟

کساني که نگران دوام چوب هستند آزمايش سختي ژانکا يا جانکا نشان ميدهد که اين چوب تا چه حد دوام دارد. در طي اين آزمايش ، يک توپ فولادي روي يک بلوک چوب قرار مي گيرد و نيرو اعمال مي شود تا اينکه توپ تا نصف خودش در چوب فرو رود. اين نيرو در نيروي پوندي (lbf) اندازه گيري مي شود يا به عنوان عددي نمايش داده مي شود که به دنبال آن کلمه “ژانکا” است.

ميزان سختی چوب گردو 11010 پوند يا 1101 ژانکا است. براي مقايسه ، گيلاس 995 ژانکا ، و افرا 1450 ژانکا است ، در حالي که بلوط سفيد 1360 ژانکا و بلوط قرمز 1290 ژانکا است.

چگونه مي توانم بگويم يک وسيله از چوب گردو واقعي است؟

بهترين راه براي تشخيص اينکه آيا يک وسيله چوبي از چوب گردو واقعي ساخته شده است ، خريد آن از يک سازنده لوازم چوبي معتبر است ، زيرا بسياري از انواع چوب کاملاً مشابه هم هستند که مي توانند در ظاهر ، شما را فريب دهند.

از آنجا که چوب گردو نسبت به برخي از چوب هاي سخت ديگر گرانتر است ، اغلب از آن به عنوان روکش استفاده مي شود. استفاده از چوب گردو به عنوان روکش به شما اين امکان را مي دهد تا ضمن صرفه جويي در هزينه مواد ، ظاهر گردو را نيز داشته باشيد.

معرفی چوب گردو

آيا  مي توان از لوازم ساخته شده با چوب گردو در محيط هاي باز استفاده کرد؟

چوب گردو يک چوب بسيار بادوام است. اما با این وجود در برابر پوسیدگی مقاوم نیست و عواملی مانند تغيير در رطوبت و گرما ، می توانند به آن آسیب برسانند. بنابراين توصيه مي کنيم از قرار دادن وسایل ساخته شده از چوب گردو در خارج از فضای خانه خودداري کنيد. برخي از مصرف کنندگان ، چوب های مقاوم دیگری را  براي فضاي بیرون از خانه انتخاب مي کنند که مقاومت بیشتری در برابر پوسیدگی دارند اما به دليل مراقبت هاي شديد مورد نياز می توان از جایگزین های دیگری که ا زپلاستیک ساخته شده اند و طرح چوب دارند استفاده کرد.

نمونه محصولات ساخته شده از چوب گردو در کارگاه کارلوکس

سینی چوبی-سینی آینه ای-سینی آینه-سینی لوکس-سینی خاص-ساخت سینی چوبی-کارلوکس-wooden tray-luxury tray-karlux2 جعبه جواهرات چوبی6-جعبه جواهرات لوکس-جعبه جواهرات ارزان-کارلوکس-jewel box-karlux.ir هفت سین چوبی4-هفت سین لوکس-اردوخوری چوبی لوکس-اردو خوری چوبی لوکس-کارلوکس-wooden plate-karlux.ir

 

لطفا سوالات خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

منبع

کارلوکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *