چگونه به یک گوینده کتاب صوتی تبدیل شویم؟

گوینده مرد-گوینده کتاب صوتی-narrator-audio book narrator

تا حالا کسي به شما گفته که صداي خوبي براي گويندگي داريد؟ آيا به دنبال راهي براي کسب درآمد هستيد؟ آيا وقت کافي براي اين رسانه ي به سرعت در حال رشد داريد؟ در اين صورت شغل راوي کتاب ممکن است براي شما مناسب باشد.

چگونه گوینده شویم

دنياي صدا و سيما قلمرويي انحصاري براي هنرمندان بزرگ و معروف بود. اما امروزه اين حوزه براي هزاران متخصص حرفه اي به صورت نيمه وقت و تمام وقت باز است.

هر قدر که اين بازار پر سود باشد اما سختي هايي هم دارد از جمله اينکه يک صداپيشه ي تازه کار، پس از ارائه صداي خود، جواب هاي منفي بسياري خواهد شنيد.

با تمرين زياد، ارائه صداهاي با کيفيت، وقت گذاشتن و تلاش زياد روي يک پروژه، حتي يک صداپيشه بي تجربه نيز مي تواند براي خود قرارداري براي توليد دست و پا کند.

اين روند مي تواند بسيار طولاني و خسته کننده باشد اما اين امر نبايد شما را از اين امتحان دلسرد کند.

در اينجا به موارد مهمی براي شروع اين کار اشاره ميکنيم:

استوديوي صوتي خود را راه اندازي کنيد

اگر يک کامپيوتر نسبتا خوب، لپ تاپ يا دسک تاپ داريد، پس تا نصف راه را رفته ايد. ديگر مولفه ها عبارتند از ميکروفون، کندانسور، پيش نمايش/رابط، مانيتور هاي مرجع(بلندگوها)، مانيتورهاي استوديويي(هدفون) و نرم افزار ضبط و ويرايش صدا.

اتاق ضبط

براي رسيدن به يک صداي با کيفيت شما به يک اتاق يا فضاي ساکت داريد. راه هاي زيادي براي اين کار وجود دارد، از ساختن يک اتاق کوچک با پتو گرفته تا ميليون ها تومان هزينه براي ساخت يک استوديوي ضبط حرفه اي.

اولين فضاي ضبط شما مي تواند يک اتاق ساکت يا يک اتاق چوبي کوچک باشد که ديوارهايش را با موکت يا مقوا بپوشانيد.

نکته اين نيست که چقدر هزينه ميکنيد، بلکه اينجاست که بتوانيد يک صداي ضبط شده ي خوب و با کيفيت توليد کنيد. براي اين کار ميتوانيد از سرچ کردن روي اينترنت استفاده کنيد و استوديوهاي دست سازي که ديگران آماده کردند را مشاهده کنيد و الهام بگيريد. می توانید از اینجا کمک بگیرید.

ضبط و تجهيزات توليد

انتخاب ميکروفون، نرم افزار و ساير وسايل مي تواند گيج کننده باشد. ممکن است وقتی با کارشناسی هم اگر مشورت کنید او به شما میکروفونی پیشنهاد بدهد که گران قیمت باشد و کیفیت مطلوب را نیز نداشته باشد. هر میکروفون برای یک مکانی طراحی شده. مثلا میکروفون مخصوص مکان های شلوغ، استودیویی و … اما ممکن است میکروفونی ارزان قیمت در محیطی که شما قصد دارید در آن صدا ضبط کنید، بهترین صدا را به شما بدهد. پس برای شروع می توانید از میکروفون های ارزان قیمت شروع کنید.

به یاد داشته باشید که حتما محیط ضبط خود را آزمایش کنید. مثلا می توانید تعدادی صدای ضبط شده ی نمونه را به یک متخصص صوتی نشان دهید و نظر آن را درباره این ضبط بدانید. این کار ممکن است ارزش پرداخت هزینه مشاوره را داشته باشد.

معمولا کم پیش می آید که یک صاحب کتاب یا صاحب حقوق، برای ضبط صدا و تبدیل کتاب به صوتی، با شما تماس برقرار کند. پس در بیشتر موارد این به عهده ی خودتان است که کتاب مورد نظر خودتان را جهت صوتی سازی انتخاب کنید.

حتما قبل از شروع ضبط یک کتاب این سوال ها را از خودتان بپرسید :

1 – آیا می توانم این زمان را به این پروژه اختصاص دهم؟ هر “ساعت تمام شده” از یک کتاب صوتی، تقریبا حدود چهار یا پنج ساعت برای تولید طول می کشد. آیا می توانید این کتاب به خصوص را در مهلت مقرر صاحب کار به پایان برسانید؟ چون برخی متقاضیان به زمان خیلی مقید هستند.

2 – آیا علاقه ای به خواندن این کتاب دارم؟ اگر کتاب انتخاب شده، مورد علاقه ی شما نباشد و از خواندن آن لذت نبرید در صدای ضبط شده ی شما خودش را نشان می دهد و کتابی که مورد علاقه شما باشد، اشتیاق در صدای شما موج می زند و محصول شما بسیار با کیفیت تر خواهد بود.

3 – آیا می توانم قرارداد حق امتیاز را بپذیرم، یا به صورت ساعتی پول کتاب را بگیرم؟ حق امتیاز یعنی به ازای هر فروش از کتاب، شما سهمی داشته باشید و ساعتی یعنی به ازای دقیقه یا ساعت از گویندگی شما، مقدار مشخصی پول دریافت کنید. آیا فکر می کنید کتاب مورد نظر فروش بالایی خواهد داشت؟ که بهترین گزینه قرارداد حق امتیاز است. آیا فکر می کنید کتاب آنچنان فروشی نکند؟ پس به ازای هر ساعت یا دقیقه پول مشخصی بگیرید تا خیالتان راحت تر باشد.

4 – اگر کتاب مورد نظر داستانی است، آیا من مهارت صداگذاری چند شخصیت را دارم؟ البته اگر صاحب کار این را از شما بخواهد. اگر مطمئن نیستید پس عناوین غیر داستانی را انتخاب کنید.

5 – آیا این پروژه همان چیزی است که میخواهم نام من روی آن باشد؟ پس از انتشار کتاب صوتی نام شما به همراه این کتاب منتشر خواهد شد. اگر در این باره تردید دارید، پس این کار راه نکنید.

اولین قرارداد

اولین کار شما هم هیجان انگیز است و هم ترسناک. شما مطمئنا شک خواهید کرد که آیا می توانید این کار را انجام دهید یا خیر. فشارهایی که در اولین پروژه به خودتان می آورید که محصول با کیفیت و خوبی تولید کنید، به شما کمک می کند تا در پروژه های آینده بهتر باشید.

در اینجا به چند نکته اشاره می کنیم که شما را سریعتر و با استرس کمتری به خط پایان می رساند.

ارتباط برقرار کنید. با صاحب کار دائما صحبت کنید. مثلا از طریق تلفن یا صدای ضبط شده و … هر سوالی که به ذهنتان می رسد از او بپرسید. این نشان خواهد داد که شما به این پروژه اهمیت می دهید و استرس شما را کم می کند چون می دانید که صاحب کار دقیقا چه می خواهد.

اگر بیمار شدید صبور باشید و با صاحب کار در میان بگذارید تا به شما فرصت دهد. صداقت بهترین گزینه است. آن ها بهترین و با کیفیت ترین محصول را از شما می خواهند.

مقاوم باشید. هیچ چیز بدتر از آن نیست که صدای شما در یک فصل با صدایتان در فصل دیگر متفاوت باشد. حتما قبل از شروع هر ضبط به صداهای ضبط شده ی قبلی گوش دهید.

مراقب باشید. صدای شما ابزار امرار معاش شماست. در یک روز چقدر می توانید صحبت کنید و صدای خود را بشنوید؟ شما به غیر از زمان ضبط نیاز به زمان هایی برای ویرایش های کامپیوتری دارید. پس به صدای خود فشار نیاورید و یک زمان مشخص برای آن بگذارید. محددیت صدای خود را با آزمایش می توانید پیدا کنید. مثلا چیزی حدود روزانه دو یا سه ساعت می توانید به راحتی ضبط کنید و خسته نشودید. مقدار زیادی آب بنوشید و استراحت کافی داشته باشید. در صورت امکان با افراد بیمار ارتباط برقرار نکنید.

کارت ویزیت خود باشید. هر کتاب صوتی که شما تولید می کنید، می تواند برای تبلیغات بعدی شما کمک زیادی کند. این فقط یک محصول نیست که به فروش آن کمک می کنید بلکه یک رزومه دیجیتال از شماست که به شما در فروش کارتان کمک می کند. پس دقت کنید.

بنابراین در مورد کیفیت کارتان بی رحم باشید. تا حد امکان برای کارتان وقت بگذارید و در صورتی که ممکن است در مورد ویرایش های صوتی چیزهای بیشتری بیاموزید. برای اجرای بهتر، خود را تحت فشار قرار دهید. مثلا یک اشتباه کوچک در کارتان را به راحتی گذشت نکنید و یا امیدوار نباشید که آنها متوجه این اشتباه نشوند. بلکه کوچکترین اشتباه های خود را اصلاح کنید.

یک نکته مهم دیگر : هر شب از کارهای خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. نیازی به گفتن این نیست که، اگر فایل های ضبط شده ی خود را بر اثر یک اتفاق از دست بدهید، چقدر ویرانگر است.

تسلیم نشوید، از جوامع آنلاین مشاوره بگیرید. کمک و اطلاعات رایگان زیادی هست که بتوانید از آنها کمک بگیرید.

امیدواریم روزی صدای شما را از یک محصول صوتی بشنویم.

در صورت داشتن هرگونه سوال از طریق کامنت با ما در تماس باشید.

متن از زهرا مهرجویی

وبسایت مهرجویی

کارلوکس

7 پاسخ
 1. مینا
  مینا گفته:

  سلام روز بخیر
  من علاقه زیادی به این کار دارم ولی امکانات لازم برای اینکار را ندارم چطور میتوانم صدای خود را با کیفیت ضبط کنم

  پاسخ
 2. شادی زارعی آذر
  شادی زارعی آذر گفته:

  سلام،مطالب بسیار زیبا ومفید بودند،من هرروز چندساعت تمرین خوانش کتاب دارم،بیش ازحد ازخودم کار میکشم،چون هدفم اینه که یکی ازگویندگان کتاب درجه یک کشورم بشم…..بازم ممنونم ازشما.

  پاسخ
  • علی صارمی
   علی صارمی گفته:

   حتما همینطور میشه خانم زارعی آذر…بقول معروف ازما حرکت،از خدا برکت….موفق و پاینده باشی شادی عزیز….

   پاسخ
 3. شادی زارعی آذر
  شادی زارعی آذر گفته:

  باسلام و عرض ارادت؛
  من حدود سه ماهه که در واوبوک ‌ثبت نام کرده ام ونمونه صدای خودمو گذاشتم و خوانش دو کتاب را پیشنهاد داده ام،از شما خواهش میکنم به سوال من جواب بدید…
  چقدر طول میکشه تا اعلام بشه که برای خوانش کتابی انتخاب شده ام یا خیر؟؟؟
  بی صبرانه منتظرجواب شما هستم.. بااحترام شادی زارعی آذر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *